ریل جرثقیل و ویژگی‌های آن را بشناسید

ریل جرثقیل و ویژگی‌های آن

ریل جرثقیل و ویژگی‌های آن


ریل جرثقیل در جهت جابجایی انواع بارهای کوچک و بزرگ کاربرد انکار ناپذیری داشته و در انواع محیط‌های کارگاهی و سوله‌ها قابل استفاده می‌باشد.

انواع کلی ریل‌های جرثقیل تولید شده شامل تیپ چهار پهلو و یا راه آهنی می‌شود. این ریل‌ها می‌توانند برای انواع جرثقیل دروازه‌ای، جرثقیل سقفی و انواع دیگر خطوط انتقال متریال مورد استفاده قرار گیرند.

 

ریل‌های فولادی به دو دسته‌ی اصلی ریل ترابری و ریل جرثقیل تقسیم می‌شوند. انواع مختلفی از ریل‌های جرثقیل (Cranes Rail) در ابعاد، وزن و اشکال متفاوت طراحی و تولید می‌شوند. ریل جرثقیل اگر دارای کیفیت بالا بوده و استانداردهای بین المللی را در ساخت خود توسط تولیدکننده‌های معتبر داشته باشد، می‌تواند سالها عمر مفیدی در حین انجام کار داشته باشد.

 

انواع ریل جرثقیل و روشهای نصب آن

ریل جرثقیل دروازه‌ای و ریل جرثقیل سقفی در دو مدل به صورت چهار پهلو و مدل A یا قطاری از متریال فولادی ساخته شده و در زیر چرخ‌ به عنوان مسیر حرکت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ریل چهار پهلو به کمک روش جوشکاری بر روی تیرهای حمال و یا اینکه بر روی پل جرثقیل سقفی نصب می‌شود. ریل مدل A توسط اتصالات ویژه و کلیپس‌های مرتبط بر روی پل جرثقیل دروازه‌ای و سقفی برای چرخ‌های حرکت کالسکه و یا بر روی تیرهای حمال برای چرخ‌های متحرک در جهت طول جرثقیل، نصب می‌شوند.

در مورد جرثقیل دروازه‌ای، ریل بر روی پلیت گذاشته شده بر روی فوندانسیون (Foundation) طولی جرثقیل سوار می‌شود. هم راستا بودن ریل و اجرایی شدن منظم و دقیق و هم سطح ریل از جمله موارد بسیار مهم بوده و اگر مورد توجه قرار نگرفته و رعایت نشوند، با ایجاد انواع آسیب از جمله استهلاک و خرابی چرخ، عمر مفید ریل را کاهش می‌دهند.

خرابی و مشکلات مهم مرتبط با ریل فولادی

مشکلات مهم سایش و فرسایش ایجاد شده مابین ریل‌ها و چرخ‌ها در جرثقیل از جمله مشکلات حادی است که باید مورد توجه قرار گرفته و در حد امکان از آن پیشگیری شود. از این جهت در زمان طراحی این دست از محصولات به هزینه‌های احتمالی و تحمیلی در جهت تعویض آنها نیز به خوبی فکر می‌شود.

ساییده شدن ریل و چرخ در حد متداول و معمولی موضوعی است که کاملا طبیعی و غیر قابل اجتناب می‌باشد. این موضوع به دلیل وجود اصطکاک غلتشی است. اما راهکارهای متناسب نیز برای کاهش خسارات احتمالی (مانند توجه به شکل فیزیکی توسط محققین به کمک مدلسازی رایانه‌ای) در دسترس هستند.

ساییده شدن تنها مورد و مشکل مهم نبوده و مواردی چون خوردگی سینوسی ریل و چرخ، ترک خوردن، خرد شدن و پوسته شدن نیز از جمله موارد و مشکلات مهم هستند.

علاوه بر ماهیت فیزیکی ریل و چرخ، نوع حرکت عرضی و طولی بالابر و پل نیز در صورت عدم وجود توازن میان نیرو‌هایی که بر پل وارد می‌شود، سبب به وجود آمدن حرکت چرخشی حول نقطه مرکز ثقل پل و در نهایت حرکت اریب پل می‌شود.

نکاتی که باید درباره ریل به آن توجه کنید

  • بست اتصالات جوشکاری شده یا اتصالات پیچ و مهره
  • انواع تیپ راه ‌آهنی و تیپ چهار پهلو
  • ابعاد، وزن و آلیاژ فولاد استفاده شده
  • طول شاخه ۶ و ۱۲ متری
  • نوع سفارشی فارسی بر شده

در نهایت می‌توان گفت از مرحله طراحی تا تولید و نصب ریل‌های جرثقیل باید همواره به نکات مختلفی توجه داشت و به کمک بهسازی و عیب‌یابی‌های مختلف می‌توان از حداکثر طول عمر قطعات استفاده نمود.

قیمت ریل جرثقیل

با توجه به ساخته شدن ریل‌های جرثقیل از آلیاژ‌های فولادی، قیمت انواع ریل جرثقیل سقفی و دروازه ای نیز متاثر از قیمت انواع آلیاژ فولاد، ابعاد، ضخامت، وزن، قیمت ارزهای بین المللی و غیره می‌باشد.

شما همواره می‌توانید جهت دریافت مشاوه رایگان، اطلاعات تکمیلی و یا سفارش انواع ریل جرثقیل با کارشناسان ما در “ریل ایران” در تماس باشید. به دلیل نوسانات قیمت در بازار، برای آگاهی از قیمت به روز ریل جرثقیل  تماس حاصل فرمایید.

نظری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *