ریل جرثقیل

ریل جرثقیل

ریل جرثقیل

ریل جرثقیل


ریل جرثقیل
یکی از انواع پر مصرف ریل در صنعت می‌باشد. تولید ریل جرثقیل معمولا با استاندارد A انجام می‌شود. ریل های فولادی با توجه به کاربردشان به سه دسته ی ریل‌ راه آهن (Rail Road) در مصرف قطارهای بین شهری و درون شهری، ریل‌ معدنی (Mineral Rail) که در معادن به جابجایی واگن ها کاربرد دارد . ریل جرثقیل (Crain Rail) که به منظور حرکت بازوهای متحرک جرثقیل های صنعتی استفاده می‌شوند، تقسیم می‌شوند. راه آهن هر کشوری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که سالانه میلیون ها تن کالاهای مختلف و تعداد زیادی مسافر توسط سامانه های ریلی هر کشور جابجا می‌شوند و کیفیت شبکه ریلی هر کشور در میزان و سرعت این جابجایی ها موثر است. همچنین در بخش معدن سرعت معدن کاوی ارتباط مستقیمی با کیفیت شبکه ریلی درون معدن دارد، همچنین در واحدهای بزرگ صنعتی استفاده از جرثقیل های بزرگ برای جابجایی اجسام مختلف در خطوط تولید بسیار مهم است. بیشترین کاربرد ریل ها در صنعت راه آهن و مترو می‌باشد. ریل ها به طور کلی در استاندارها و ابعاد متنوعی بسته به کاربردشان طراحی می‌شوند. استاندارهای UIC، JIS، R و S برای ریل‌های راه آهن و معدنی و استانداردهای KP، MRS،CR،QU و A برای ریل‌های جرثقیل استفاده می‌شنود.

خرید ریل جرثقیل سقفی

ریل جرثقیل تیپ A

ریل جرثقیل تیپ A در خطوط صنعتی سنگین مثل کارخانه های فولادسازی، ذوب آهن و… به فراوانی استفاده می‌شود. با توجه به نحوه ی کار این ریل ها در معرض سایش شدید قرار دارند و استهلاک در آن‌ها زیاد می‌باشد بنابراین از اجزای پر مصرف هر خط تولیدی صنعتی می‌باشد. در حال حاضر اکثر نیاز ریل جرثقیل با واردات از کشورهای چین، ایتالیا و اتریش تامین می‌شود. خرید ریل جرثقیل معمولا به صورت شاخه های ۱۲ متری انجام می‌شود. ریل های جرثقیل A120، A100، A75 و A65 از پر مصرف ترین ریل های جرثقیل تایپ A می‌باشد. وزن ریل که با توجه به نام گذاری آن قابل محاسبه است تعیین کننده قیمت ریل جرثقیل می‌باشد.

این نوع ریل به روش نورد در دمای بالا تولید می‌شود برای اینکار بعد از ایجاد آنالیز فولاد مورد نظر، مذاب به روش ریخته گری پیوسته به شکل شمشال ریخته می‌شود و با نورد در چندین مرحله سطح مقطع مورد نظر بدست می‌آید. معمولا ریل ها یک مرحله عملیات حرارتی نیز پشت سر می‌گذارند تا خواص آنها ایده آل شود. در بازار آهن آلات ایران بیشترین تقاضا برای ریل جرثقیل از نوع A می‌باشد.

واردات ریل جرثقیل با ریل راه‌آهن و معدن

نحوه نام گذاری ریل ها پس از حروف استاندارد معمولا با یک عدد دو یا سه رقمی بیان می‌شود که نشان دهنده وزن یک متر ریل می‌باشد، هر چه این عدد بزرگتر باشد میزان تحمل بار ریل و استحکام آنرا بیشتر است. ریل هایی که در سیستم های جرثقیل مورد استفاده قرار می گیرد به لحاظ هندسه سطح مقطع متفاوت از ریل های راه آهن و معدنی می‌باشد همچنین از لحاظ ابعاد کف ، ارتفاع ، جان، تاج و قوس های تاج ریل با هم تفاوت دارند.