انواع ریل فولادی و کاربرد آنها

انواع ریل فولادی و کاربرد آنها

انواع ریل فولادی و کاربرد آنها


کاربرد آنها

انواع ریل فولادی و کاربرد آنها :ریل معمولی از فولاد حاوی ۰.۷ درصد کربن و ۱ درصد منگنز ساخته شده است و با نام فولاد ریل کربن منگنزی شناخته می‌شود. امروزه ریل عمدتا با ریخته گری پیوسته و به دنبال آن با پردازش سریع چند مرحله‌ای در کارخانه‌های نورد گرم، تولید می‌شود.

راه‌های زیادی برای دسته‌بندی انواع ریل فولادی وجود دارند که از جمله آنها می‌توان به وزن، کاربرد و استانداردهای بین المللی کاربرد اشاره کرد که در ادامه به طور مفصل درباره آنها صحبت می‌کنیم:

 

ریل جرثقیل

 

۱. انواع ریل فولادی بر اساس وزن

ریل‌ها وزن‌های مختلفی دارند که معمولا بر اساس وزن به دسته‌هایی مثل ریل ۲۴ کیلوگرمی، ریل ۵۰ کیلوگرمی، ریل ۳۸ کیلوگرمی، ریل ۴۳ کیلوگرم، ریل ۶۰ کیلوگرم، ریل ۷۵ کیلوگرم و … تقسیم می‌شوند.

ریل‌هایی با وزن ۴۳ کیلوگرم به بالا را عموما ریل سنگین وزن می‌نامند و ریل‌های پایین‌تر از این وزن را ریل سبک می‌گویند. نوع خاصی از ریل فولادی به نام ریل جرثقیل وجود دارد که برای راه‌آهن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

۲. انواع ریل فولادی بر اساس استاندارد بین‌المللی

تولید ریل فولادی را می‌توان بر اساس استانداردهای بین المللی مانند GB، AREMA، BS، UIC، JIS و … انجام داد. این استانداردها کمک می‌کنند تا در کشورهای مختلف اندازه‌های ریل گوناگون برای پروژه‌ها وجود داشته باشند.

 

۳. انواع ریل فولادی بر اساس روش تولید

با توجه به فرآیند ساخت، ریل های فولادی به طور عمده به ریل های نورد گرم و ریل های عملیات حرارتی تقسیم می‌شوند. در واقع همه ریل ها را با ریخته‌گری و فرآیند نورد گرم می‌سازند.

 

ریل جرثقیل سقفی

نظری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *