بغل بند ریل

بغل بند ریل


حمل ریلی بار چیست؟

حمل و نقل کالا با قطار به صورت باربری ریلی از روش‌های بسیار ایمن و مطمئن برای حمل انواع کالا است که امروزه طرفداران زیادی را به سمت خود کشانده است. در حمل ریلی شما می توانید یک واگن و یا چندین واگن را رزرو کنید. در صورتی که مایل به ارسال خرده بار به صورت ریلی هستید، می‌توانید به صورت اشتراکی بخشی از یک واگن را در اختیار بگیرید. حمل ریلی بار و ارسال کالا به سایر کشورها می‌تواند در هزینه‌های حمل و نقل زمینی شما صرفه جویی ایجاد کند.

آشنایی بیشتر با حمل و نقل ریلی

حمل و نقل ریلی معمولاً شکل سریع‌تری از حمل و نقل را در مقایسه با سایر روش های ارسال بار ارائه می‌کند. یک قطار باری همچنین قادر به حمل بار بسیار بیشتر از یک کامیون است و این یک مزیت برای باربری ریلی خواهد بود، زیرا در مقیاس بزرگتر، هزینه‌های حمل و نقل کاهش می‌یابد.

ارسال بار ریلی بین المللی از طریق کریدورهای حمل و نقل انجام می‌شوند که مخصوص جابجایی بار طراحی شده‌اند و مسافران را جابجا نمی‌کنند. در حال حاضر سهم حمل و نقل ریلی در ایران ۱۰ درصد از سهم کل حمل و نقل کالا است و حدود ۵۰ میلیون تن بار را در سال شامل می‌شود.

خدمات شرکت حمل ریلی بار

انجام امورات گمرکی در گمرک کشور ورودی
اخذ مجوز از سازمان حمل و نقل ریلی ایران
اخذ مجوز حمل و نقل ریلی از خانه گمرک ایران
انجام امورات مربوط به ردگیری واگن ها
خدمات باربری ریلی
واردات کالا از طریق ریل
تخلیه کالا از ریل
توزیع کالا در مقصد

مزایای استفاده از حمل و نقل ریلی بار

> جابه‌جایی بار به‌ وسیله قطار امنیت بیشتری نسبت به دیگر روش‌های حمل‌ و نقل مخصوصاً حمل و نقل جاده‌ای دارد.
> مصرف انرژی و سوخت در حمل‌ ریلی بار نسبت به سایر روش‌های حمل‌ ورنقل بسیار به‌صرفه‌تر است.
> حمل ریلی بار به صورت بین المللی به دلیل وجود واگن‌های مخصوص حمل کالا برای ارسال بارهای حجیم بسیار مناسب است.
> عدم نیاز به نیروی انسانی زیاد برای تخلیه بار در حمل ریلی مرسولات، سبب برآورد هزینه کمتری را برای این روش می‌شود.
> حمل ریلی بار را روشی پاک در حمل‌ و نقل به شمار می‌آورند و از سایر وسایل حمل‌ و نقل کمتر به محیط زیست آسیب می‌زند.

آشنایی با استانداردهای ریل ها

صادرات ریلی

ایران منبعی مناسب برای تولید کالاهای صادراتی به کشورهای دیگر مخصوصاً کشورهای همسایه مانند افغانستان می‌باشد. به دلیل هزینه مناسب‌تر باربری ریلی در مقایسه با حمل جاده‌ای و همچنین ارسال بار با حجم بیشتر، می‌توان از این روش برای صادرات از ایران استفاده نمود.

واردات ریلی

شرکت ریل ایران در زمینه‌های حمل ریلی بار و واردات ریلی حجم قابل توجه کالا، مواد سوختی و مواد خام به ایران بهترین خدمات را ارائه می‌کند. کالاهای وارداتی که از طریق ریل به کشور واردات می‌شوند عبارتند از: واردات ریلی روغن پایه، مازوت، بنزین و گازوئیل و…

 

انواع کالاها در حمل و نقل ریلی

به طور کلی کالاها در شبکه ریلی کشور و فرآیند حمل بار بر اساس حجم، تناژ و تعداد محموله به دو دسته کالاهای عمده و خرده بار تقسیم‌بندی می‌شوند. در ادامه به شرح هر یک از این طبقه‌بندی‌ها پرداخته می‌شود:

حمل ریلی خرده بار

خرده بار به بارهای با تناژ کم، حداکثر چند تن نظیر بار مسافر، خودرو شخصی، موتورسیکلت، لوازم خانگی، بسته‌های هدیه و … اطلاق می‌شود که اغلب در واگن توشه و در سازمان قطار مسافری ارسال می‌گردند. جهت حمل اینگونه محمولات صاحب کالا با مراجعه به انبار توشه مستقر در ایستگاه‌­های راه آهن اقدام به درخواست حمل محموله نموده و پرسنل راه­ آهن پس از ثبت مشخصات محموله، صدور بارنامه و دریافت هزینه حمل نسبت به حمل محموله در قالب سازمان قطار مسافری اقدام می‌نمایند.

حمل ریلی بار عمده

بارهای عمده شامل بارهایی با تناژ بالا (از حدود هزار تن الی چند میلیون تن) نظیر مواد معدنی، نفتی، فولادی موردنیاز شرکت‌های بزرگ، بارهای عمده صادراتی و وارداتی، بارهای ترافیکی و … هستند که توسط واگن‌های باری بارگیری شده و در سازمان قطارهای باری حمل می‌گردند. حمل این قبیل مرسولات پس از هماهنگی و عقد قرارداد با شرکت‌های حمل و نقل ریلی باری صورت می‌پذیرد.

انواع واگن‌های حمل ریلی بار

کالاهای مختلفی از طریق حمل و نقل ریلی در سطح کشور و دنیا جابه‌جا می‌شوند. به‌همین دلیل، واگن‌های مختلفی نیز برای جابه‌جایی آن‌ها نیاز است. در ادامه به بررسی انواع واگن در حمل و نقل ریلی می‌پردازیم:

واگن مسطح

واگن‌هایی صاف و مسطح هستند که معمولاً برای حمل کانتینرهای بین وجهی استفاده شده و برای قطعات بزرگی مثل ماشین آلات نیز استفاده می‌شوند.

واگن مسقف (یا جعبه‌ای)

واگن‌هایی که دور تا دور آن‌ها دیوار است و کاملاً پوشیده شده و مسقف هستند.

واگن فله بر

جعبه‌ها و ظرف‌های بزرگی برای ریختن مایعات و انواع سوخت‌ها یا نفت و بنزین هستند.

واگن یخچال‌دار

واگن‌های یخچال‌دار مانند واگن‌های مسقف هستند با این تفاوت که دارای یخچال و سردخانه می‌باشند.

واگن مخزن دار یا تانکر دار

تانکرهایی هستند که به شکل واگن و برای قطار ساخته شده و شباهت بسیار زیادی به کانتینرهای تانکردار در کامیون‌ها دارند.

مدارک مورد نیاز حمل و نقل ریلی بار

برای حمل کالا به روش ریلی از طریق شرکت‌های حمل و نقل ریلی باید کلیه مدارک مربوطه تهیه و تمامی فرم‌های مورد نیاز تکمیل شود. علاوه بر قوانین دولتی، بسیاری از شرکت‌های حمل و نقل هم یک سری قوانین شخصی را به قرارداد اضافه می‌کنند که باید امضا شود.به طور کلی قراردادهای مربوطه در شرکت‌های حمل و نقل ریلی شامل نام، مشخصات محصول، آدرس فرستنده و گیرنده، بیمه و … می‌باشد که در این قراردادها کلیه مبالغ و شرایط حمل و نقل مشخص شده است و در صورت عدم رعایت آن‌ها، شرکت حمل و نقل موظف به جبران خسارت خواهد بود.

جرثقیل های سقفی چیست؟

هزینه حمل و نقل ریلی بار چقدر است؟

محاسبه هزینه حمل و نقل ریلی بار به عوامل مختلفی بستگی دارد که در زیر توضیح داده شده است:

ابعاد کالا برای حمل و نقل
فاصله و مسافت مبدأ تا مقصد
سطح بیمه جبران خسارت کالا
ترخیص کالا از گمرک
ماهیت کالا
نوع تحویل

نظری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *