ساخت و فروش جرثقیل دروازه ای


برای آشنایی کامل با جرثقیل سقفی ایرانی توصیه می کنیم این مقاله را تا انتها بخوانید.
به طور کلی جرثقیل ، نوعی ماشین است که مجهز به طناب بالابر ، سیم یا زنجیر است که می ‌تواند هم برای بلند کردن و پایین آوردن مواد و هم برای حرکت به صورت افقی استفاده شود.
در این سازه ها از یک یا چند ماشین ساده برای ایجاد مزیت های مکانیکی و انتقال بارهایی که وزن آنها بسیار زیاد بوده و جابجایی آنها فراتر از توانایی طبیعی انسان است ، استفاده می شود.
از این ماشین ها معمولاً در صنعت حمل و نقل برای بارگیری و تخلیه بار ، در صنعت ساخت و ساز برای جابجایی مواد و در صنعت تولید برای مونتاژ تجهیزات سنگین استفاده می شود .

 ریل جرثقیل سقفی ایرانی چیست؟

در ساده ‌ترین اصطلاح ، جرثقیل سقفی ایرانی یک ماشین یا قطعه ای از تجهیزات است که به شما این امکان را می دهد مواد و اجسام سنگین را بلند کرده و به صورت دقیق از یک مکان به مکان دیگر منتقل کنید‌.
جرثقیل های سقفی با اندازه های مختلف برای اهداف خاص و برنامه های کاربردی ، متناسب با نیازهای حمل و نقل موارد گوناگون بادقت مهندسی می شوند و می توان برای افزایش ظرفیت و عملکرد ، آنها را در انواع تنظیمات و با اجزای مختلف طراحی نمود.

 

اجزای  ریل جرثقیل های سقفی

– قلاب
بار بلند شده با استفاده از قلابی که به بالابر متصل می شود ، پشتیبانی می شود.

– بالابر
بالابر در جرثقیل های سقفی ایرانی باعث می شود که بار توسط طناب ، سیم یا زنجیر حفظ شده و بالا رفته یا پایین آید.

– واگن برقی
واگن برقی از بالابر پشتیبانی کرده و به صورت افقی در امتداد جرثقیل حرکت می کند و قبل از بالا بردن یا پایین آوردن بار ، قلاب را در موقعیت مناسب قرار دهد.

– پل
یک تیر بالابر که عرض ساختمان را طی می کند وجود دارد که جز اصلی سازه است و راهروها را به هم متصل کرده و با استفاده از واگن برقی بالابر را به جلو و عقب می برد.

– ریل یا مسیر
راهروها توسط ریل هایی که جرثقیل بر روی آن حرکت می کند پشتیبانی می شوند.

– کامیون انتهایی
در دو سر پل کامیون های انتهایی قرار دارد که با استفاده از یک سری چرخ بر روی ریل سوار می شوند و پل را به سمت بالا و پایین حرکت می‌دهد.
بر اساس ظرفیت جرثقیل هر کامیون می تواند دارای ۲ ، ۴ یا ۸ چرخ باشد.

– ضربه گیر
ضربه گیرها برای جذب انرژی جرثقیل و کاهش ضربه طراحی شده‌اند.
این ضربه گیرها هنگامی که جرثقیل به حالت کنترل شده در حالت استراحت قرار می گیرد و وقتی جرثقیل یا واگن برقی های به مسیر خود می‌رسد نیروهای آنها را به حداقل می رساند .

– کنترل ها
کنترل ها معمولاً در صفحه روی جرثقیل و بالابر نصب می شوند و به آویز یا ریموت های رادیویی اجازه می‌دهند تا جرثقیل را به حرکت درآورد.
این کنترل ها به حرکت و بالابری جرثقیل ها کمک نموده و می توانند فرکانس های راندن متغیر را کنترل کنند تا سرعت بالابر را برای موقعیت دقیق بار کنترل کند.

– برق رسانی
میله های رسانای عایق بندی شده با سیستم های فستون (کابل های تخت) برق را از ساختمان به جرثقیل می رسانند.

هنگام انتخاب جرثقیل برای تاسیسات چه مواردی باید در نظر گرفته شوند؟

جرثقیل های سقفی در اندازه ، شکل و ظرفیت های مختلفی وجود دارند ، بنابراین انتخاب نوع مناسب جرثقیل برای ساده سازی فرایند ها ضروری است.
در هنگام انتخاب جرثقیل مناسب موارد زیر را در نظر بگیرید :
– حرکت ساختار جرثقیل
– وزن و نوع بار
– محل نصب جرثقیل (در داخل یا محیط سر باز)
– ظرفیت مورد نیاز
– تعداد دفعات استفاده از سازه
– طول یا دهانه جرثقیل

دلایل استفاده از جرثقیل سقفی ایرانی

برخی از معروف ترین دلایل و موارد استفاده از این نوع سازه ها عبارتند از :
– بارگیری و تخلیه مواد از داخل کامیون
– توسط این سازه ها جابجایی مواد در اطراف تاسیسات انجام شده و کارایی بیشتری نسبت به استفاده از ماشین های یدک کش و نیروهای انسانی دارند.
– امکان جابجایی قطعات یا انتقال آنها به قسمت های پایین خط مونتاژ
– انتقال کانتینرها به اطراف یک محل کشتی سازی یا راهرآهن
علاوه بر ساده سازی برخی از فرایندهای شرح داده شده در بالا دو دلیل اصلی وجود دارد که کارخانه‌ها و شرکت‌ها را به نصب جرثقیل سقفی در تاسیسات خود ترغیب می کند :

۱. کارایی بالای این نوع سازه ها

جرثقیل های سقفی نسبت به استفاده از گروهی از کارگران یا خودروهای یدک کش برای بلند کردن و جابجایی مواد کارآیی بیشتری دارند و می توانند تا ۲ الی ۳ برابر سریع تر کار کنند.
به عنوان مثال یک تولید کننده می تواند با استفاده از این سازه بلند کردن ، مانور و تخلیه مواد در تأسیسات خود و به طور کلی تمام فرآیندها را تسهیل کند.

۲. ایمنی بالا

یکی دیگر از موارد استفاده از جرثقیل های سقفی استفاده از آنها در تاسیسات تولید ، مونتاژ یا انبار می باشد.
این سازه ها می توانند برای بلند کردن و جابجایی مواد در محیط هایی استفاده شوند که مواد خورنده یا خطرناک مانند فلزات داغ ، مواد شیمیایی و بارهای سنگین دارند.

مزایای استفاده از جرثقیل های سقفی ایرانی

– کاهش حوادث موجود در محل کار
– کاهش خسارت به مواد یا محصولات
– بهبود گردش کار
– کاهش هزینه ها
– کاهش اثرات زیست محیطی

نظری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *