ریل قطاری

ریل قطاری


ریل قطار چیست؟

یک ریل قطار مجموعه ای از دو ردیف موازی از قطعات بلند فولادی است که قطار با حرکت بر روی آنها می تواند مسافران و بارها را از مکانی به مکان دیگر منتقل کند. اغلب، بیش از یک ریل در خط راه آهن وجود دارد. ریل ها توسط قطعه های متقاطع و در فواصل منظم از یکدیگر بر سطح زمین قرار دارند و می توانند فشار بالایی را تحمل کنند.

برای اینکه مسیرهای راه آهن در جای خود نگه داشته شوند، بین ریل ها از قطعه های بسیار کوچک سنگ شکسته به نام بالاست (ballast tampers) استفاده می شود. این سنگ های شکسته باعث می شوند که سنگینی قطار به صورت یکسانی بر سطح زمین گسترده شود و وزن قطار را کم می کنند. در ضمن این سنگ ها مانع از نشست خاک می شوند.

ریل صنعتی چیست؟

واگن قطار چیست؟

هنگامی که صحبت ازساختار قطار به میان باشد مقصود واگن های تشکیل دهنده آن است. هر یک واگن در واقع کوچکترین واحد قطار به شمار می آید. در یکی از همین واگن ها که لکوموتیو نام دارد موتور قطار قرار گرفته است.

آیا واگن ها انواع مختلفی دارند؟

بله. واگن های قطار انواع گوناگون با کاربردهای مختص به خود را دارند که در اینجا به چند مورد از آنها همراه کاربردشان اشاره خواهیم کرد.

واگن مسقف:

شکل ظاهری این واگن مانند یک جعبه است که بیشترین کاربرد آن برای حمل محصولات کشاورزی مثل گندم، ذرت و همچنین محموله هایی که داخل یک کیسه نگهداری می شوند مثل کودهای شیمیایی، مواد غذایی و… است. از این واگن ها برای جابجایی موادی استفاده می شود که اگر در معرض نور خورشید، رطوبت و عواملی از این دست قرار بگیرند دچار فساد می شوند، استفاده می شود.

واگن باری مسطح:

این نوع واگن دارای یک سطح صاف است و به عنوان واگن پلتفورم نیز معروف می باشد. برای جابجا کردن بارهایی با ارتفاع بلند مثل ورقه آهن و همچنین برای بار زدن کانتینر و ماشین آلات استفاده می شود. خود این نوع از واگن ها دارای ۲ مدل با نام های مسطح معمولی و عریض هستند. این نوع از واگن ۶ محور دارد در صورتی که سایر واگن ها ۲ یا ۴ محور دارند.

واگن فله‌بر:

این نوع واگن داری محفظه هایی برای قرار گیری بارهایی مانند زغال سنگ در آن است. همچنین از آنها برای جابجایی غلات نیز استفاده می شود.

 

واگن یخچال دار:

همانطور که از نام این واگن پیداست از آن برای جابجایی اقلامی مانند مواد پروتئینی، میو، لبنیات و هر موادی که در دمای بیرون دچار فساد می شود، استفاده می گردد. این واگن ها مجهز به کمپرسور خنک کننده هستند. از پشم شیشه، ورق های آکوستیک و همچنین فولاد ضد زنگ برای ساخت این واگن ها استفاده می شود.

ریل جرثقیل سقفی چیست؟

مسیر راه آهن دارای چه ساختاری است؟

وقتی که ما در مورد مسیر شرکت راه آهن صحبت می کنیم، منظورمان ساختار کلی آن یعنی ریل ها که از فلزی با جنس فولاد به هم جوش خورده اند، Sleepers برای پشتیبانی ریل ها، سوئیچ ها و گذرگاه ها که بخش های متحرک مسیر هستند، واگن های قطار و …. است.

همین سوئیچ ها، ریل و واگن ها عمر محدودی دارند، زیرا قطارها وقتی که در سرتاسر آنها سفر می کنند، باعث سایش و تغییر شکل آنها می شوند. بنابراین بعد از گذشت چند سال در راستای تعویض آنها باید اقداماتی صورت بگیرد.

نظری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *