ریل فولادی

ریل فولادی


تعریف ریل فولادی

ریل فولادی:  این نوع ریل از طریق فرایند نورد ساخته می‌شود. پس از آن که عملیات نورد بر روی این ریل‌ها صورت گرفت، دو قطعه موازی را با سطح مقطع معین و طول بلند که بین آن‌ها ریل‌بندهایی به صورت عمودی قرار دارند، تشکیل می‌دهد. هدف از ساخت و نصب به شکل دو خط موازی در کنار یکدیگر، برای تسهیل حمل و نقل و انتقال واگن‌ها است.

بیشتر اوقات برای استفاده در صنعت راه‌آهن و مترو به کار می‌روند. عموما برای ساخت آنها از فولاد CK45 و CK55 استفاده می‌شود. این فولادها خاصیت ضد سایشی دارند، بنابراین برای ریل‌ها بهترین گزینه به شمار می‌روند.

 

ریل جرثقیل

 

ویژگی‌های این دو نوع فولاد عبارتند از:

میزان کربن استفاده شده در این فولاد در حد متوسط (بین ۰.۴ تا ۰.۵ درصد) است. استحکام کششی مناسب، یکی از ویژگی‌های این فولاد پرکاربرد محسوب می‌شود.

دمای آستنیته شده فولاد CK45، بین ۸۲۰ تا ۸۵۵ درجه سانتیگراد است. از جمله کاربردهای این فولاد می‌توان به استفاده در ساخت چرخ دنده، محور و غلتک اشاره کرد. با توجه به کاربرد این فولاد در ساخت ریل، با بالا رفتن قیمت ورق CK45 نیز قیمت ریل افزایش می‌یابد.

باید بتوانند بارها را هدایت و حمل کنند. بنابراین فولاد ریل آهن، سطح مقطع و شکل هندسی خاصی دارد. هدف از ساختار ویژه ریل، این است که بتواند وزن بار را تحمل کند و اصطکاک کمی برای حرکت بار ایجاد کند تا مانع حرکت نشود.

 

ریل جرثقیل سقفی

نظری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *