متداول ترین انواع تسمه های فولادی کدامند؟

تسمه آهنی

تسمه آهنی


تسمه فولادی چیست؟

تسمه فولادی چیست و چه کاربردی دارد؟ تسمه ها از انواع محصولات مفتولی هستند و در صنایع مختلفی مانند صنعت ساخت و ساز، مهندسی، ساخت و تولید، معادن و ساخت چارچوب های آهنی و غیره کاربرد دارند. تسمه، برش های مسطح و مستطیل شکل هستند که در اندازه های مختلف در جنس های متفاوت در دو حالت رول و تخت تولید و در بازار عرضه می شوند. تسمه فولادی به لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است.

جنس تسمه فولادی

تسمه ها به دو صورت فلزی و غیر فلزی تولید می شود. یکی از فرق های اساسی بین انواع فلزی و غیر فلزی، مقدار استحکام کششی آن ها می باشد. به طور اساسی انواع غیر فلزی در بسته بندی اجسام سبک مانند لباس، کاغذ، بطری های نوشابه، مصالح ساختمانی و الیاف آکریلیک کاربرد دارند. در صورتی که انواع فلزی در بسته بندی اجسام سنگین مثل کلاف های ورق فولادی، لوله و پروفیل، شمش های آلومینیوم و مس، الوار و در بستن ماشین آلات سنگین روی پالت جهت حمل و نقل استفاده می گردد.

علاوه بر این در بسته بندی اجسام داغ، استفاده از نوع های فلزی به جای انواع غیر فلزی چیز غیر قابل پیش بینی نمی باشد. استفاده از این محصول در حال افزایش است، به طوری که در حال حاضر بیش از ۱۲۰۰۰ تن نوع فولادی بسته بندی در کشور مصرف می شود و این مقدار در سال های آتی افزایش خواهد داشت.

تسمه آلیاژی چیست؟

کاربرد تسمه فولادی

تسمه های فلزی، کاربرد گسترده ای در صنایع مختلف دارد که در ادامه با برخی از این کاربرد ها آشنا می شوید:

بسته بندی بارهای سنگین
ساخت بادبند و اتصالات آن
ساخت کابل تلفن و برق
ساخت درب و پنجره
وصله کردن تیرآهن
استفاده در صنایع ترابری، فلزی، شیشه، چوب، موزاییک و کارخانجات تولیدی

انواع تسمه فولادی

همان طور که گفتیم تسمه ها از انواع محصولات مفتولی هستند و در صنایع مختلف کاربرد دارند. تسمه ها در اندازه های مختلف و در جنس های متفاوت در دو حالت رول و تخت تولید می شوند. در ادامه مقاله به توضیح درباره انواع تسمه فولادی و ویژگی و کاربرد هر کدام می پردازیم.

تسمه نوردی

تسمه نوردی، تسمه ای است که از ضایعات آهن تولید می شود و قطر آن بین ۵.۵ تا ۶.۵ میلی متر می باشد. ابعاد تسمه فولادی تا ۱ میلی متر تلورانس می باشد. لازم به ذکر است تسمه نوردی که از نورد شمش فولادی در کارخانه ها تولید می شود و عمدتا تمیزتر و با کیفیت تر از نوع های نوردی است، که در کارگاه ها تولید می شود.

تسمه ماشین کاری

یکی دیگر از انواع تسمه های فولادی، تسمه ماشینکاری می باشد. این نوع از تسمه های فولادی از ورق فابریک و درجه یک بریده می شود و به صورت یک دست و طول ثابت ۶ متری می باشد. لبه ‌های تسمه های ماشین کاری به صورت صاف و از نوع تسمه نوردی گران‌تر و با کیفیت‌تر است.

تسمه استیل ۳۰۴

اگر به دنبال تسمه فولادی مقرون به صرفه می گردید، پیشنهاد ما به شما تسمه استیل ۳۰۴ است. تسمه استیل ۳۰۴ استاندارد است و از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است. این محصول ضخامت کمی دارد و شکل‌پذیری بسیار خوبی دارد و در مقابل خوردگی نیز مقاوم است. تسمه استیل ۳۰۴ در ساختمان ‌سازی، کشتی ‌سازی، صنعت نفت، صنایع دفاعی، صنایع غذایی، پزشکی، ساخت ظروف و صنایع شیمیایی کاربرد دارد.

تسمه استیل ۳۱۶

تسمه استیل ۳۱۶ یکی دیگر از انواع تسمه های فولادی است که از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است و بهترین گزینه برای انتخاب در مناطق جغرافیایی با شرایط خاص است. تسمه استیل ۳۱۶ در برابر خوردگی مقاومت بسیار بالایی دارد. این نوع از تسمه فولادی برای کوره‌ ها و نقاط حرارتی بسیار مناسب است. این محصول در سازه ‌های دریایی، تجهیزات شیمیایی و انواع پمپ ‌ها کاربرد دارد.

تسمه فابریک

یکی دیگر از انواع تسمه های فولادی، تسمه فابریک می باشد. در ساخت تسمه فابریک شمش های فولادی را تبدیل به تسمه می‌کنند. طی فرآیندی به وسیله‌ کوره‌ های بسیار گرم، شمش ‌های فولادی را ذوب و سپس تبدیل به قالب تسمه ‌‌های فابریک می‌کنند. به همین دلیل طول این تسمه ‌ها بسیار بلند است.

تسمه ترانس

یکی دیگر از انواع تسمه های فولادی، تسمه ترانس می باشد که از سایر تسمه‌ های فولادی ساخته می‌شود. تسمه ترانس طی فرآیند بسیار خاص و پیچیده طراحی و ساخته می‌شود. در ساخت این نوع از تسمه های فولادی به علت استفاده از تکنولوژی بسیار دقیق، در ضخامت‌ بسیار دقیق طراحی و ساخته می شوند. این محصول در صنایع حساس و دقیق که در آن ها ابعاد بسیار حائز اهمیت است، کاربرد دارد.

 

تسمه استیل

تسمه هایی که از جنس استیل تولید شده اند، غالبا در ضخامت های پایین مورد استفاده قرار می گیرد و از نوعی ورق استیل صیقلی تولید می شود.

موارد مصرف تسمه استیل

لوازم آشپزخانه
وسایل جراحی
صنایع کابل برق و تلفن
صنایع لوله سازی و در سازی
صنایع اتومبیل سازی
لوازم چاقو سازی

موارد مصرف تسمه فولادی سرد

تسمه فولادی که از طریق نورد سرد تولید شده است در مقایسه با نوع نورد گرم بیشتر استفاده می شود.

کابل مخابرات
صنایع اتومبیل سازی
رادیاتور
صنایع دوچرخه سازی
ترانسفورماتور
کابل برق و تلفن
لوازم خانگی

چهار پهلو چه کاربردی دارد؟

موارد مصرف تسمه فولادی نورد گرم

صنایع بسته بندی
درب و پنجره
یکی از محصولاتی که از تسمه فولادی تولید می شود، نوعی شبکه فولادی به نام گریتینگ است. از جمله خواص آن مقاومت بالا، امکان عبور نور و هوا، زیبایی ظاهری و قیمت کم تر است و همین باعث تبدیل آن به مناسب ترین گزینه نسبت به محصولات مشابه در بازار ساختمانی و صنعتی شده است و چون مقاومتش بالاست جهت پوشش کف و پله کارخانه ها و ساختمان ها از آن استفاده می کنند.

سوالات متداول تسمه فولادی

تسمه چیست؟

تسمه، برش های مسطح و مستطیل شکلی هستند که در اندازه های مختلف در جنس های متفاوت در دو حالت رول و تخت تولید و در بازار عرضه می شود.

متداول ترین انواع تسمه های فولادی کدامند؟

تسمه نوردی و تسمه ماشینکاری از متداول ترین انواع تسمه های فولادی می باشند.

تسمه های فولادی چه کاربردی دارند؟

بسته بندی بارهای سنگین، ساخت بادبند و اتصالات آن، ساخت کابل تلفن و برق، ساخت درب و پنجره، وصله کردن تیرآهن، مورد استفاده در صنایع ترابری و کارخانجات تولیدی

نظری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *