تسمه آهنی

تسمه آهنی


فرایند تولید تسمه ترانس

در مرحله نخست تسمه‌ها به منظور از بین رفتن ناخالصی‌های سطحی، درون حوضچه اسیدی ضعیفی قرار می‌گیرند.
مرحله پس از زدودن ناخالصی‌های سطحی مربوط به براده برداری است و پس از آن به منظور کاهش ضخامت و عرض ۰.۵ میلیمتری تسمه‌ها، با نیروی بسیار زیادی این تسمه‌ها به درون دستگاه کشیده شده و در ازای کاهش ضخامت و عرض، طول آن‌ها افزایش می‌یابد که طی این فرایند در واقع تسمه کش می‌آید به همین علت همانطور که گفتیم با نام تسمه کششی نیز از این تسمه‌ها یاد می‌شود.
در مرحله آخر نیز تسمه تولید شده از بین غلطک‌های تابگیر عبور داده می‌شود و در نهایت با تلرانس ابعادی تقریبا صفر یعنی بدون نقص و کاملا اصولی و مطابق ابعاد درخواستی با سطحی صاف و براق تولید می‌شود.

تسمه آلیاژی چیست؟

تسمه در سه نوع عرضه میشود:

تسمه نوردی:

این نوع تسمه از شمش های آهن تولید می شودو استحکام بالایی دارد.
میزان تلورانس این نوع تسمه ۰/۳ است و معمولا در ساخت درب پنجره آکاردیونی، ریل های جرثقیل، ساخت پالت و … استفاده می شود.

تسمه ماشینکاری:

برشی از ورق ۶ متری می باشد که تلورانس آن ۰/۲ می باشد.
از این نوع تسمه در نما سازی و مواردی که حساسیت زیادی دارند، استفاده می شود.

تسمه ترانسی:

محصولی است که سطح آن کاملاً سیقلی شده است و به همین دلیل کمترین عملیات ماشینکاری روی آن انجام می شود و حداقل تلورانس را دارا می باشد.

چهارپهلو مقطعی صاف و مربعی شکل است که بر حسب اندازه، کاربرد های مختلفی دارد. چهار پهلو در دونوع نوردی و ترانسی عرضه می شود.
از چهارپهلو نوردی در مواردی چون تولید یراق آلات و پیچ، صنایع تراشکاری، ساخت قالب های فلزی و … استفاده می شود.
چهارپهلو ترانسی همچون تسمه ترانسی، سطح آن سیقلی شده و دقت بالایی دارد و تلورانس آن به حداقل است.
چهارپهلو ترانسی در صنایع قفل سازی و مواردی که نیاز به دقت بالایی دارند، کاربرد دارد.

فولاد یا محصولات آن مانند تسمه ترانس مواردی هستند که بیشترین استفاده را در صنایع مختلف دارند. گستردگی استفاده باعث شده است تا انواع مختلفی از مقاطع فولادی در بازار ببینیم. تسمه‌ها، یا چهارپهلو فولادی، مقاطعی صاف و مستطیلی‌ شکل از فولاد هستند که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

با توجه به روش تولید، تسمه‌های فولادی را می‌توان به دو دسته‌ی نوردی و ترانسی تقسیم کرد. تسمه نوردی ، با استفاده از روش‌های نورد گرم، یا نورد سرد تولید می‌شود. اما تسمه ترانس، با کمترین ماشینکاری ساخته شده است. یکی از تفاوت‌های اصلی این دو نوع تسمه فولادی با یکدیگر، تلورانس بسیار پایینتر این تسمه است. برای همین استفاده از آن در شرایطی که نیاز به دقت اندازه‌گیری بالایی مورد نیاز است، رواج دارد.

چهار پهلو چه کاربردی دارد؟

کاربرد تسمه ترانس

با توجه به تلورانس بسیار پایین این نوع از تسمه، نسبت به سایر انواع تسمه‌ فولادی مانند تسمه نورد و تسمه ماشینکاری ، استفاده از این تسمه در شرایطی رواج دارد که دقت از اهمیت زیادی برخوردار است. برای همین در صنایع قفل‌سازی اولین انتخاب است.

خرید تسمه ترانس

با توجه به این که تولیدکننده‌های مختلفی این محصول را به بازار عرضه می‌کنند، احتمالا بازه‌ی تفاوت قیمتی زیادی برای این تسمه مشاهده کنید. قیمت تسمه، به عواملی همچون کیفیت و گرید ساخت و برند شرکت تولیدکننده بستگی دارد.

نظری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *