تسمه نوردی چیست؟ با ۵ مرحله تولید تسمه نوردی اشنا شوید

تسمه آهنی

تسمه آهنی


تسمه نوردی چیست؟

تسمه نوردی یک نوع از تسمه است، که توسط نورد گرم تولید می شود. مواد اولیه یا به اصطلاح مواد خام مورد نیاز تسمه نوردی از ضایعات های آهن است.

تسمه نوردی با تسمه های دیگر مانند تسمه فابریک بسیار فرق دارد، مثلا تسمه فابریک دارای کیفیت بالا تری نسبت به تسمه نوردی دارد.

اما تسمه نوردی قیمت پایین تری به دلیل استفاده از بار خام ارزان تر را دارا است.

تسمه نوردی راحت تر توسط دستگاه های ساده تولید می شود، اما تسمه فابریک توسط دستگاه های مخصوص و طی فرآیند های طولانی تولید می شود.

تسمه نوعی ورق است، اما فرق اساسی با ورق دارد. آن این است که، تسمه دارای ضخامت کم تری نسبت به ورق است.

تسمه نوردی توسط گرم شدن در فرایند نورد تولید می شود، به همین دلیل است که نام آن تسمه نوردی می باشد.

نورد دارای دو نوع است نوع اول نورد سرد نام دارد، که در شرایطی که سرما قالب است. نورد دوم نورد گرم نام دارد که گرما بر آن قالب است.

تسمه نوردی نسبت به تسمه های دیگر مانند تسمه فابریک، تسمه ترانس، تسمه ماشین کاری و … خواهان بیشتری دارد یعنی پر مصرف تر است.

در تولید تسمه نوردی همان طور که گفتیم، از ضایعات آهن استفاده می شود، به همین دلیل قیمت به صرفه تری نسب به رقیب خود یعنی تسمه ماشین کاری دارد.

اما دقت و کیفیت تسمه ماشین کاری بسیار بالاتر از تسمه نوردی است، اما به علت قیمت بالایش بیشتر مردم روی به تسمه نوردی آورده اند.

تسمه آلیاژی چیست؟

تاریخچه تولید تسمه نوردی از دوران قدیم

بخواهیم بگوییم تسمه نوردی در چه سالی اولین تولید را داشته است، باید به سال های خیلی قبل برگردیم. در زمان قرن ۱۹ میلادی که کشوری به اسم روسیه این تسمه را تولید و اختراع کرد.

در آن زمان کشور روسیه بسیار در تلاش بود که صنایع مختلفی از جمله فولاد را به تولید برسانند، به همین دلیل با همایت از دانشمندان و مهندسان مختلف توانست پیشی جبران ناپذیری از دیگر کشور ها بگیرد.

یکی از مهم ترین اختراعات این کشور که نامش در اول این صفحه هست، یعنی تسمه نورد شده یا به اختصار تسمه نوردی.

وقتی روسیه توانست به پیشرفت در صنعت فولاد برسد، کاری پیش گرفت تا بتواند به صادرات هم دست یابد. در آن زمان روسیه توانست کل سهم تولید تسمه نوردی را از آن خود کند.

کشور های دیگر با دیدن تسمه خواهان آن شدند، و تکنولوژی آن را به کشور خود وارد کردند، و در دستور کار خود قرار دادند. دو کشوری که در این راه مقدم شدند هند و چین بودند.

پس از چندین دهه فعالیت کشور های مختلف، در دهه ۲۰ تولید فولاد بسیار برای کشور های مختلف سخت و طاقت فرسا شد ( به دلیل تولید زیاد ).

به همین دلیل کشور هایی مانند روسیه سعی در چاره جویی بودند. به همین دلیل فروش دستگاه های تولیدی تسمه نوردی را شروع کردند.

به طوری که تولید تسمه آهنی نورد شده دچار دگرش نوینی شد، و هر کشور توانست توسط دستگاه های پیشرفته، تسمه نورد شده یا تسمه نوردی را تولید و توزیع کند.

اما فراوانی تسمه آهنی نورد شده باعث شد که، صادرات تسمه نوردی دچار مشکل شود. و تسمه نوردی قیمت نزولی پیدا کند.

فرایند تولید تسمه نوردی

برای تولید تسمه نوردی نیاز به مواد خام داریم، مواد خام خریداری شده توسط قیچی برش خورده و وزن کشی می شوند، و بر اساس وزن و طول و عرض و ضخامت جدا سازی می شوند.

سپس توسط کارکنان به درون کوره منتقل می شوند، تا گرم شوند و بتوانند تغییر شکل پیدا کنند. سپس توسط کوره بان با ابزار انبر به طرف خط تولید هدایت می شود.

در مرحله بعد بار خام ها توسط کارکنان وارد خط تولید می شوند. در واقع توسط یک یا چند غلتک تغییر شکل پیدا می کنند.

این فرآیند ممکن است گاهی به صورت چند بار نیز انجام شود تا تسمه مورد نظر ما تولید شود.

در مرحله بعد تسمه های تولید شده را به علت گرمای بالا برای سرد شدن، بر روی بستر فولادی قرار می دهند، تا به صورت آرام دمایشان کم شود.

در مرحله بعد به دلیل نامیزان بودن قسمت هایی از تسمه برش هایی توسط قیچی می خورد، تا به صورت صاف در بیاید. و بعد تسمه هارا بر اساس سایز و وزن در بندیل هایی می چینند.

مزیت های تسمه نوردی

مهم ترین ویژگی که می توان در مورد تسمه آهنی نورد شده نسبت به سایر تسمه ها نام برد قیمت کم ان است.

و این دلیل به خاطر قیمت کم مواد خام آن و فرایند آسان آن، نسبت به تسمه های دیگر مانند: تسمه فابریک، تسمه ترانس، تسمه ماشین کاری و … .

ویژگی دیگر تسمه آهنی نورد شده این است که، عرض و ضخامت تسمه نوردی مورد نیاز مشتری است، یعنی فردی که خواهان تسمه نوردی است.

مشتری می تواند اندازه مد نظر خود را با تولید کننده در میان بگذارد، و تولید کننده آن تسمه مورد نیاز را تولید کند.

در شرایطی که تسمه های آهنی دیگر این ویژگی را دارا نمی باشند، و فقط بر اساس سایز های از پیش تعیین شده ی خود تولید می کنند.

معایب تسمه نوردی

یکی از علل بد بودن تسمه آهنی نورد شده این است که، بقیه ی تسمه ها دارای طول یکسان ۶ متری هستند. اما تسمه اهنی نورد شده در بعضی مواقع بین ۵ تا ۷ متر می تواند باشد.

یکی دیگر از بدی های این تسمه آهنی نورد شده این است که، مقدار اندازه تقریبی دارد، و در اندازه گیری رو به بالا یا پایین می زند. به طور مثال: شما یک بندیل تسمه اهنی نورد شده خریده اید.

با کولیس ( ابزار اندازه گیری تسمه ) که اندازه گیری کنید، خواهید دید که، تسمه ۶۰ میلی متر ۵۹ میلی متر یا ۶۱ میلی متر است. ولی در تسمه های دیگر این مشکل دیده نمی شود.

( اما مشتری قبل از سفارش می تواند به تولید کننده سفارش کند، که عرض تلورانس مثبت یا تلورانس منفی می خواهم).

دیگر علت بدی این تسمه دید بسری آن است. یعنی تسمه نوردی دارای نما و ظاهری زبر هست و به رنگ سرخی می زند، اما دیگر تسمه ها دارای ظاهری صیقلی و صاف هستند و به رنگ تقریبا مشکی یا دودی نزدیک هستند.

علت آخر و اساسی بد بودن تسمه آهنی نورد شده در این است که، تسمه نوردی دارای آلیاژ یکسان در تمام شاخه ها نیست و این به این دلیل است که، بار خام خریداری شده ضایعات آهن است.

و امکان دارد از آلیاژ های مختلف در این بار باشد، به همین دلیل وقتی تسمه تولید می شود، هر شاخه دارای یک آلیاژ است.

البته در بعضی از کارخانه ها از بار خام تمیز یا به اصطلاحا نوبار استفاده می شود، اما قیمت آن از ۲۰۰ تومان تا گاهی ۱۰۰۰ تومان بالاتر از تسمه های نوردی مخلوط است.

البته بهتر است مشتری در زمان سفارش گویای این باشد، که آلیاژ تسمه براش مهم است، و به تولید کننده بگوید که آن الیاژی که مد نظر او است را تولید کند.

در صنایع مختلف تسمه نوردی همواره مورد استفاده قرار می گیرد به طور مثال:

چهار پهلو چه کاربردی دارد؟

در تولید انواع کالبد بتنی(قالب بتنی)
در تولید انواع قالب هایی که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند
در تولید انواع حلقه و قفل در ( فلنج ) در صنایع گوناگون
تولید درب های مختلف از جمله درب آکاردئونی
تولید انواع شبکه های آهنی مختلف از جمله گریتینگ
تولید انواع لواز های مختلف ادوات کشاورزی
تولید لوازم خانگی صنعتی مختلف از جمله گاز بخاری کولر های صنعتی و…
در تولید انواع درب های آهنین و سخت صنعتی و گیره ها و نرده های آهنین و سخت
و در آخر تولید انواع واشر و انواع لوازم صنعتی و لوازمی مانند ساخت اسکلت انواع صندلی و… .

 

نتیجه

می توان نتیجه گرفت که اگر کیفیت تسمه در کار شما زیاد ملاک نیست، یا هزینه اضافی برای شما دارد، بهتر است از تسمه نورد شده یا همان نوردی استفاده کنید.

جهت استعلام قیمت تسمه نوردی یا خرید تسمه نوردی می توانید با ما تماس بگیرید.

درباره ما: ما کارخانه تولید کننده تسمه نوردی در سایز های: عرض ۲ تا ۶ سانتی متر در ضخامت ۴ تا ۱۰ میلی متر هستیم.

نظری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *