چهار پهلو

چهارپهلو را می‌توان یک پروفیل قوطی توپر تعریف کرد. در بازار آهن آلات به هر مقطع طویل با شکل مقطع ثابت،‌ پروفیل گفته می‌شود. در این میان،‌ چهار پهلو با سطح مقطع مربع و یا مستطیل شکل در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این مقطع فولادی دارای چهار گوشه است و می‌توان از آن برای ساخت و تولید ابزارها، سازه‌ها و… استفاده کرد. ساخت چهارپهلو با مواد اولیه مختلف،‌ شمش و یا آهن قراضه،‌ موجب شده تا تولید کنندگان در ساخت آن با محدودیت خاصی مواجه نباشند.

اغلب مشتریان با هدف استفاده در بخش‌های ساخت و سازی مثل در،‌ پنجره و نرده،‌ چهارپهلو را خریداری می‌کنند.

چهارپهلو به چند روش تولید می‌شود؟

در دنیای آهن‌آلات، چهار پهلو ها به سه روش قابل تولید هستند. در هر روش تولید،‌ محصول نهایی ویژگی‌های ظاهری و خواص مربوط به خود را دارد. هم‌چنین هرکدام از انواع چهارپهلو در بخش‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
۱- تولید چهارپهلو به روش نورد گرم و نورد سرد

در این روش تولید چهارپهلو شمش‌های مورد نظر که قرار است تبدیل به چهار پهلو شوند وارد کوره‌ها می‌شوند پس از آنکه شمش به دمای کافی رسید، آن‌ را از سطح مقطع‌هایی استاندارد عبور می‌دهند تا به اندازه مورد نظر برسد. سپس با کشش و فرآیندهای دمایی، پروفیل چهارپهلو به روش نورد گرم، تولید می‌شود. اگرچه این روش مقرون به صرفه است اما محصولی که در نهایت به دست می‌آید ظاهر زیبایی ندارد و محصول نهایی سیاه می‌شود. به همین دلیل از آنها بیشتر در مواردی استفاده می‌شود که ظاهر پروفیل صنعتی اهمیتی ندارد و قرار است روی آن ‌را بپوشانند.

علاوه بر نورد گرم، تولید چهارپهلو با روش نورد سرد نیز قابل انجام است. در این روش شمش‌ها را به کوره نمی‌فرستند و تنها آنها را به سمت قالب‌های برش روانه می‌کنند. در این قالب‌ها، چهارپهلوها در اندازه‌های استاندارد آماده و با کیفیتی بسیار بالاتر از روش نورد گرم، برای استفاده در صنایع گوناگون، ساخته می‌شوند.
۲- تولید چهارپهلو به روش ترانسی

برای تولید این چهار پهلو، چهارپهلویی که به روش نورد گرم تولید شده را توسط دستگاهی به‌نام «دوزه» می‌کشند. با این کار، پروفیلی به دست می‌آید که صیقلی‌تر، یکنواخت‌تر و البته زیباتر است. دقت بالا و سطح صیقلی از بزرگترین و مهم‌ترین ویژگی‌های چهارپهلوی ترانسی است.

سایز این پروفیل از ۴ در ۴ میلی‌متر تا ۹۰ در ۹۰ میلی‌متر متغیر است و با توجه به نیاز مشتری ارائه می‌شود. سایزهای کوچک این پروفیل که در اندازه‌های ۲ در ۲ میلی‌متر تا ۱۰ در ۱۰ میلی‌متر هستند، در اصلاح بازاری، خار نامیده می‌شوند. مشتری اصلی این خارها صنایع کوچک مقیاس هستند و از چهارپهلو در موارد گوناگون استفاده می‌کنند. هر چه اندازه این پروفیل افزایش یابد، مدل مشتریان آن هم تغییر می‌کند و لزوم رعایت دقت نیز بالاتر می‌رود.
۳- تولید چهارپهلوی فابریک

در دو حالت بالا، برای تولید چهار پهلو از شمش‌هایی استفاده شده که خود با ضایعات آهن، تولید شده‌اند. اما برای تولید چهارپهلوی فابریک، از شمش فابریک استفاده می‌شود و در نتیجه محصولی باکیفیت‌تر و یکنواخت‌تر خواهید داشت. اندازه چهارپهلوی فابریک بر اساس استانداردهای کارخانه ارائه می‌شود. حال آنکه اندازه چهار پهلو در موارد دیگر، ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد.

چهارپهلو با چه آلیاژی ساخته می‌شود؟

مانند بسیاری از محصولات، چهارپهلو نیز می‌‌تواند از فلزات گوناگونی همچون استیل، فولاد کربن، آلومینیوم، برنج، مس و… ساخته شود. لازم به ذکر است که هر کدام از این چهارپهلوها در صنایع گوناگونی قابل استفاده هستند و موارد مصرف مشخصی دارند.
چه صنایعی از چهارپهلو استفاده می‌کنند؟

شرکت‌های خودروسازی، تولید کنندگان دستگاه‌های مختلف، ساخت ریل راه‌آهن، صنعت راه و ساختمان و… از مهم‌ترین مشتریان چهارپهلو هستند. علاوه بر این، ممکن است از این پروفیل در کارخانه‌ها و تولیدی‌های بسیاری به‌صورت محدود استفاده بشود.

از چهار پهلو برای تولید نرده‌های حفاظتی، درب و پنجره، درب‌های لوکس و… استفاده می‌شود. علاوه بر این، برخی ار اندازه‌های چهارپهلو در تولید فرفوژه‌ تالارها و مراکز پذیرایی نیز کاربرد دارند. در نهایت برخی از چهارپهلوها که سنگین‌تر هستند نیز در تولید و ساخت ابزارها و موارد سنگین‌تر مانند کوره‌ها، استفاده می‌شوند. معمولا هر چه وزن و اندازه چهار پهلو افزایش پیدا می‌کند، آن پروفیل سفارشی‌تر است و کارخانه‌ها با توجه به ابعاد پروژه آن‌را ارائه خواهند کرد.

در تمام این موارد آنچه که باعث بالا رفتن موارد استفاده از چهار پهلو شده است، استحکام و قدرت آن است که در نهایت به بالا رفتن ضریب ایمنی و اطمینان پروژه‌ها کمک می‌کند.